Grupowe czy indywidualne ubezpieczenie?

Wybór między zbiorowym a pojedynczym ubezpieczeniem zależy tak naprawdę od uwarunkowań poszczególnego człowieka. Przy czym obecnie wcale nie jest wymagane, aby przyszły ubezpieczony posiadał status zatrudnionego w firmie. W jaki sposób? Dzięki rozwiązaniom podsuwanym przez porównywarki ubezpieczeniowe.

 

Zasada działania takiego narzędzie jest niezwykle prosta. Już na samym początku użytkownik – nie jest wymagana żadna wstępna rejestracja – określa rodzaj polisy na życie. Do wyboru ma dwie opcje: ubezpieczenie indywidualne albo grupowe.

 

W grupie oszczędniej

 

Decydując się na popularną „grupówkę” należy mieć świadomość zarówno zalet, jak i wad takiego rozwiązania. Niewątpliwymi atutami ubezpieczenia grupowego są:

  • Niska składka,
  • Krótka karencja lub jej brak,
  • Przejrzysta oferta.

 

Z koeli do największych mankamentów należą:

  • Wąski zakres ubezpieczenia,
  • Brak możliwości rozszerzenia ofert o umowy dodatkowe,
  • Niska suma ubezpieczenia.

 

Widać wyraźnie, że ubezpieczenie grupowe będzie trafnym wyborem dla osób szukających przede wszystkim oszczędnej ochrony. Ale czy takie podejście będzie do końca opłacalne?

 

Więcej korzyści dla siebie

 

Przeciwieństwem grupówki są indywidualne ubezpieczenia. Żeby już nie wymieniać cech dodatnich i ujemnych, wystarczy odwrócić znaczenie względem polis grupowych. To, co w jednym rozwiązaniu jest wadą, w drugim okazuje się być zaletą. Polisy indywidualne wybierają ci, którzy potrzebują oferty bardziej dopasowanej do swoich oczekiwań, nawet za wyższą cenę.

 

Warto dodać, że polskie prawo zezwala na posiadanie obu rodzajów ubezpieczeń, a w razie wystąpienia zdarzenia świadczenie zostanie wypłacone dwukrotnie. Niekiedy lepiej zostawić polisę, którą posiada się już z tytułu wykonywanej pracy i ubezpieczenia grupowego – zwłaszcza że dodatkowe świadczenie może okazać się kluczowe.